Рослинний світ — Національний заповідник "Хортиця"
Виступ Січових козаків

Рослинний світ

Рослинний світ Хортиці

Острів Хортиця – це унікальний біокомплекс, на території якого зібрано майже всі види ландшафтів, характерних для півдня України. Кожен з таких ландшафтів став домівкою для сотень різноманітних видів рослин. Поля, луки, степи, ліси, плавні, скелі, берегова лінія річок, русла та схили балок острова Хортиця – все це густо заселено широким різноманіттям рослинного світу. На території заповідника налічується 1092 види рослин, що становить 72 % від загальної кількості видів флори Запорізької області. Згідно з показниками різноманіття рослинного світу Хортиця не поступається таким відомим заповідникам як Асканія-Нова (451 вид рослин), Український степовий заповідник (1064 види), «Кам’яні могили» (468 видів). Виявлення на острові Хортиця нових видів рослин відбувається і зараз.

Квіти Хортиці Квіти Хортиці Квіти Хортиці

Від самого початку територія Хортиці була практично повністю вкрита степом, однак згодом ландшафтні комплекси острова доповнилися антропогенними формами – парками, штучними лісонасадженнями, сільськогосподарськими полями, садами. При цьому споконвічні форми ландшафтів збереглися і продовжують існувати на острові. Кожній порі року, як і кожному ландшафтному комплексу заповідника, притаманні власні цікаві види рослин. Взимку погляд потішать засніжені гілочки сосен та ялин, висаджених людиною на острові протягом останніх ста років. Навесні рослинний світ прокидається – з’являються проліски, а потім виростають на луках і в степах високі соковиті трави, серед яких майорять барвисті квіти.

Первоцвіт Сон-трава Ковила

Влітку п'янким ароматом наповнюють степи польові трави і квіти, шумлять на вітру широкі крони красенів-дубів. Осінь на Хортиці просто сяє від різноманіття фарб – клени, акації, дуби, фруктові дерева осипають землю різнокольоровим листям, у лісах виростають чудернацькі гриби, а на корі дерев красується оксамитовий мох.

Верба Трави Хортиці навесні Осіннє листя

Славиться Хортиця своїми пролісками, що вкривають схили балок тоді, коли перша відлига починає пробуджувати рослинний світ від зимового сну. Серед рослин Хортиці дуже багато рідкісних видів – їх тут 145. Також у рослинному світі острова багато ендеміків – рослин, що зустрічаються лише на обмеженій території та нерозповсюджені в інших місцях. Таких рослин тут 104 види. Ландшафти Хортиці – як окремі світи, у кожному з них ви зустрінете свій неповторний рослинний світ. При цьому ландшафти щільно розташовані на відносно невеликій території та стрімко змінюють один одного.

Ковила в степу Хортиці Віковий дуб в балці Хортиці Мох на дереві

Прогулюючись Хортицею, ви зустрінете стільки видів рослин, скільки могли б побачити лише пройшовши сотні кілометрів шляху через декілька областей України. Ось над Дніпром нависають скелі – там живуть дуже незвичайні рослини. Вони невибагливі до вологи і можуть вижити на скелях без ґрунту та в умовах засухи. Пройшовши вглиб острова, ви потрапите у байрачний ліс, де ростуть дуби. Багатьом із них сотні років і вони пам'ятають багато історичних подій. Їхні могутні крони кидають величезну тінь і забезпечують прохолоду у спекотні літні дні. Піднявшись на схил балки, ви опинитесь у царстві степу, серед заростей ковилу і польових квітів, що колосяться на сонці. Декілька кілометрів шляху – і ви вже на березі плавневого озера. А там – зарості кубишок, гарні білі глечики і одне із самих древніх водяних рослин – водяний горіх. Над водою нависають крони дерев, що ростуть у плавневому лісі – осокори та верби.

Дерево в степу Жолудь Мох з насінням

У лісах Хортиці росте багато грибів, від найменших до величезних. Іх можна зустріти як у байрачному лісі балок, так і в штучних лісах острова.

Маленькі гриби та мох на стволі дерева Гриб у листях Гриби на дереві

Острів Хортицю можна розглядати як унікальний ботанічний об'єкт України, біокомплекс із багатим рослинним світом, що включає рідкісні та унікальні види. Хортиця – одне з небагатьох місць, де живий світ представлений настільки різноманітно на такій невеликій території. Природні умови острова і заповідний режим дозволили зберегти на території Хортиці неповторний рослинний світ, який став перлиною Запорізького краю.

Кемпінг Сагайдачний

Мобільний додаток

Мобільний додаток

Android-додаток включає в себе інтерактивну карту-путівник Хортицею з можливістю навігації, докладні описи пам'яток, розклади транспорту, та безліч інших корисних функцій

Дізнатись більше

Як дістатись на Хортицю?

Дізнайтесь, як доїхати на Хортицю максимально швидко й ефективно. Вашій увазі пропонується схема проїзду, список маршрутів громадського транспорту, розклад руху автобусів і електричок.

Як доїхати на Хортицю?

Куди піти

Культова споруда з трьох кам'яних закладок, що датується II тисячоліттям до нашої ери

Цікавий факт

На острові Хортиця знаходиться близько 5 діючих джерел, і десятки ключів і струмків з прохолодною підземною водою. Влітку ця подарована природою хортицьких земель вода рятує мандрівників від спеки.