Святилища — Національний заповідник "Хортиця"

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Виступ Січових козаків

Святилища Хортиці

На території острова Хортиця за весь час археологічних досліджень була знайдена безліч культових споруд – кам’яних закладень, кромлехів і святилищ, пов’язаних із стародавніми віруваннями наших предків. Кам’яні святилища – це праобраз древніх храмів під відкритим небом, усі вони мають виключно духовне призначення. Ці культові комплекси відносились насамперед до релігійних вірувань давнини, їх конструкція та форма часто пов’язана з культами зародження життя, з календарним циклом, з культом Сонця.

Святилище-обсерваторія на Хортиці

З найдавніших часів земля острова Хортиця вважалась священною, що підтверджується численними знахідками археологів. Тут у великій кількості сконцентрувались історичні об’єкти різних епох і різного призначення – курганні та безкурганні поховальні комплекси, численні кам’яні споруди культового призначення, давні поселення та городища. Все це додатково підтверджує духовне, сакральне призначення острова Хортиця – з найдавніших часів люди не використовували його землю в побутових цілях, це був своєрідний культурний і духовний центр, що об’єднав у собі різні епохи, народності й культури.

Святилище, пов’язане з культом "світового яйця"

Найбільша концентрація культових споруд спостерігається в північній частині острова Хортиця. На даний момент для огляду на острові доступні такі святилища:

Окрім названих об’єктів, на Хортиці є декілька культових споруд, що знаходяться на стадії дослідження та ще не реконструйованих для огляду, а також кілька святилищ, створених уже в наш час у якості реконструкції загального вигляду й призначень давніх культових споруд. Зокрема, наявне дерев’яне язичницьке святилище на північному схилі балки Молодняга, а також реконструкція святилища в південній частині острова Хортиця на території меморіально-туристичного комплексу "Протолче".

Святилище в Протолче

У наш час археологи продовжують знаходити цінні історичні об’єкти культового призначення, та ще багато з них очікує свого відкриття на теренах острова Хортиця.

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Під час Другої світової війни для сполучення між берегами була створена тимчасова залізнична гілка

Цікавий факт

У XVIII столітті князь Григорій Потьомкін планував облаштувати на острові Хортиця великий сад в англійському пейзажному стилі, і навіть хотів побудувати тут палац. Царський сад був частково створений, однак чергова війна з Туреччиною не дозволила реалізувати всі плани і побудувати палац.