Святилища — Національний заповідник "Хортиця"
Виступ Січових козаків

Святилища Хортиці

На території острова Хортиця за весь час археологічних досліджень була знайдена безліч культових споруд – кам’яних закладень, кромлехів і святилищ, пов’язаних із стародавніми віруваннями наших предків. Кам’яні святилища – це праобраз древніх храмів під відкритим небом, усі вони мають виключно духовне призначення. Ці культові комплекси відносились насамперед до релігійних вірувань давнини, їх конструкція та форма часто пов’язана з культами зародження життя, з календарним циклом, з культом Сонця.

Святилище-обсерваторія на Хортиці

З найдавніших часів земля острова Хортиця вважалась священною, що підтверджується численними знахідками археологів. Тут у великій кількості сконцентрувались історичні об’єкти різних епох і різного призначення – курганні та безкурганні поховальні комплекси, численні кам’яні споруди культового призначення, давні поселення та городища. Все це додатково підтверджує духовне, сакральне призначення острова Хортиця – з найдавніших часів люди не використовували його землю в побутових цілях, це був своєрідний культурний і духовний центр, що об’єднав у собі різні епохи, народності й культури.

Святилище, пов’язане з культом "світового яйця"

Найбільша концентрація культових споруд спостерігається в північній частині острова Хортиця. На даний момент для огляду на острові доступні такі святилища:

Окрім названих об’єктів, на Хортиці є декілька культових споруд, що знаходяться на стадії дослідження та ще не реконструйованих для огляду, а також кілька святилищ, створених уже в наш час у якості реконструкції загального вигляду й призначень давніх культових споруд. Зокрема, наявне дерев’яне язичницьке святилище на північному схилі балки Молодняга, а також реконструкція святилища в південній частині острова Хортиця на території меморіально-туристичного комплексу "Протолче".

Святилище в Протолче

У наш час археологи продовжують знаходити цінні історичні об’єкти культового призначення, та ще багато з них очікує свого відкриття на теренах острова Хортиця.

Кемпінг Сагайдачний

Мобільний додаток

Мобільний додаток

Android-додаток включає в себе інтерактивну карту-путівник Хортицею з можливістю навігації, докладні описи пам'яток, розклади транспорту, та безліч інших корисних функцій

Дізнатись більше

Як дістатись на Хортицю?

Дізнайтесь, як доїхати на Хортицю максимально швидко й ефективно. Вашій увазі пропонується схема проїзду, список маршрутів громадського транспорту, розклад руху автобусів і електричок.

Як доїхати на Хортицю?

Куди піти

Високий металевий арочниий міст, що з'єндує острів Хортиця з правим берегом

Цікавий факт

Одна з альтанок острова Хортиця, розташована на скелястому західному березі, пережила Другу світову війну. На території профілакторію Запоріжсталі раніше розташовувалося дві альтанки, і лише одній з них вдалося дивом уціліти в роки війни і дожити до наших днів.