Святилище бронзової доби — Національний заповідник "Хортиця"
Виступ Січових козаків

Святилище бронзової доби

Святилище бронзової доби

Південніше балки Велика Молодняга, на височині, в 1992 році був виявлений цілий комплекс кам'яних закладок культового призначення. Дві кам'яні закладки, що розташовані на півдні, були детально досліджені і реконструйовані в 2000 році. В результаті досліджень було з'ясовано, що знайдені об'єкти датуються другим тисячоліттям до нашої ери – епохою ранньої бронзи, ямно-катакомбним періодом.

Схема південної кам'яної закладки святилища

Крайня південна кам'яна кладка має форму складної конструкції у вигляді кромлеха (кам'яна споруда культового призначення з каменів), діаметр споруди – 4.2-4.4 метри. У центрі конструкції викладено кам'яний овал розміром 2.3х3 метри, південний край якого з'єднаний з основним колом конструкції. Між основним колом і внутрішнім овалом утворюється незаповнена камінням поверхня, що має форму підкови. Центр внутрішнього овалу має діаметр 2х1.2 метри, який не заповнений камінням. Овал і східна частина кола викладена в основному з круглих валунів у два ряди, західна частина при цьому викладена лише в один ряд каменів. У центрі цієї кам'яної закладки була виявлена яма глибиною 1.65 метра, розміри ями – 1.8х1.3 метри, вона має форму овалу, зорієнтованого по лінії північ-південь. На дні цієї ями було виявлено чотири довгі кістки кінцівок людини.

Загальний вигляд південної кам'яної кладки

У 1 метрі на північ від описаної вище кам'яної закладки розташована друга, розміром 6х4.5 метри. У центрі цієї споруди також є округла площа, не заповнена камінням, що розташована в південно-західній частині закладки, злегка асиметрично по відношенню до форми основної конструкції. Закладка складається з каменів середнього розміру, більша частина яких колота, причому більшість з каменів зорієнтована гострими кутами вгору, надаючи всієї конструкції вид щетини. Це – перший випадок знахідки конструкції такого роду, інші знайдені споруди не мали такої характерної особливості.

Схема північної кам'яної закладки святилища

Під час розкопок у східній частині закладки були знайдені дрібні фрагменти ліпного горщика, прикрашеного орнаментом. Через невелику величину знайдених фрагментів не вдалося повністю реконструювати зовнішній вигляд цього горщика, але сама керамічна маса, з якої зроблена посудина, типова для епохи бронзи, що дозволяє приблизно визначити датування знахідки. У центрі закладки виявлена яма овальної форми, розміри її досягають 2х1.2 метри, овал витягнутий з північного сходу на північний захід, глибина ями – 1.8 метри. У районі цієї ями і під камінням закладки були виявлені дрібні фрагменти ліпної посудини з орнаментом. Ця знахідка датується ямно-катакомбною епохою. Усередині ями виявлено поховання дорослої людини, що лежить на лівому боці, головою на південний схід. Інших знахідок в ямі виявлено не було.

Загальний вигляд північної кам'яної закладки

Близька до яйцевидної форма кам'яних закладок цього і сусіднього святилища свідчить про приналежність їх до єдиного культового комплексу, пов'язаного з культом яйця. Це підтверджує не тільки форма закладок, але і наявність у них незаповненою камінням поверхні, що символізує жовток. Образ світового яйця ототожнюється з процесом зародження життя, а також з весняними святами наших пращурів. Цей образ відігравав значну роль в календарних ритуалах. Усі споруди орієнтовані гострим кінцем на схід, тобто на місце, де сонце знаходиться в дні осіннього і весняного рівнодення.

Відповідно до проведених досліджень вдалося з'ясувати, що ці кам'яні споруди довгий час перебували на денній поверхні, але за весь час свого існування не були порушені, змінені або перебудовані. Це говорить про те, що даними культовими спорудами користувалися протягом століть різні культури і народності, що ще більше підтверджує їхню важливість і глибинний сакральний зміст. Після проведених досліджень всі кам'яні закладки були реконструйовані на денній поверхні, і тепер кожен може побачити їх, і в буквальному сенсі доторкнутися до минулого, побувавши на Хортиці.

В даний час тут також можна побачити дерев'яні фігурки язичницьких богів - Перуна - бога-громовержця, і Велеса - покровителя оповідачів і поезії.

 

Показати цей об'єкт на карті

Кемпінг Сагайдачний

Мобільний додаток

Мобільний додаток

Android-додаток включає в себе інтерактивну карту-путівник Хортицею з можливістю навігації, докладні описи пам'яток, розклади транспорту, та безліч інших корисних функцій

Дізнатись більше

Як дістатись на Хортицю?

Дізнайтесь, як доїхати на Хортицю максимально швидко й ефективно. Вашій увазі пропонується схема проїзду, список маршрутів громадського транспорту, розклад руху автобусів і електричок.

Як доїхати на Хортицю?

Куди піти

Найпівнічніша точка острова Хортиця, і одна з найвищих скель на Дніпрі, під якою знаходиться Змієва печера

Цікавий факт

Найвища точка Хортиці знаходиться на території історико-культурного комплексу "Скіфський Стан" – унікального музею під відкритим небом. Висота над рівнем Дніпра тут становить 60 метрів, звідси відкриваються чудові краєвиди на землі Хортиці, панорама Дніпра, правого берега та міста Запоріжжя.