Народження острова — Національний заповідник "Хортиця"

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Виступ Січових козаків

Народження острова

Історія Хортиці починається задовго до появи людини на Землі – граніти, на яких стоїть острів, сформувались ще на етапі формування нашої планети та були колись частиною єдиного на той час величезного материка. Будучи найдревнішими породами на Землі, здіймаючись над поверхнею, хортицькі гранітні скелі відкривають нам таємниці самого початку історії острова. Гранітна основа острову – частина Українського кристалічного щита, який простягається від Волинсько-Подільських до Донецьких земель. Сам кристалічний масив, що здебільшого складається з архейських гранітів, гнейсів і сланців, прихований під шаром осадових порід і продуктів вивітрювання та виходить на поверхню лише в деяких місцях. Одне з таких місць – глибока тріщина в масивній плиті, якою нині протікає правий рукав сучасного Дніпра – Старий Дніпро, що в давнину звався Борисфеном. Там, прямісінько посеред русла стародавньої річки, виходять на поверхню легендарні пороги – великі скелі з древніх гранітів, що перекривають шлях воді, яка заповнила тріщину в плиті Українського щита.

Старий Дніпро – глибокий розлам у кристалічному масиві

Русло Старого Дніпра сформувалось декілька мільярдів років тому. На той час Хортиця ще не була островом – її землі були частиною материка на північному сході від тріщини, що виникла в плиті. І лише близько 2 мільйонів років тому води Дніпра прорвались крізь кристалічний щит, заповнивши тріщину й утворивши Старий Дніпро, та, врізавшись у високі скелі північної частини Хортиці, частково обійшли їх, створивши в лівобережній частині мілководне русло, відділивши таким чином Хортицю від лівого берега. Так Хортиця стала островом, розділивши Дніпро на два русла. Ліве русло в давнину називали рікою Герр, її вік – лише кілька мільйонів років, і порівняно з віком Дніпровських порогів – близько 2,8 мільярда років, здається зовсім невеликим. Тому цей новий мілководний рукав назвали Новим Дніпром. Нині русло Нового Дніпра є більш широким і мілким, ніж русло Старого Дніпра, а раніше воно й зовсім було мілководним разом із плавнями, протоками та численними піщаними мілинами й острівцями. Під час сильної засухи колись острів єднався з лівим берегом численними піщаними косами, русло Нового Дніпра кілька разів повністю пересихало, і острів майже зливався з материком зі східної частини.

Основні етапи формування острова Хортиця

Як раніше зазначалось, древні граніти кристалічного щита виходять на поверхню лише в декількох місцях, одне з яких – Дніпровські пороги. Проте далі, за порогами, масивні скелі виходять на поверхню ще більше – на десятки метрів. Це – північна частина острова Хортиця і скелі на правому березі Старого Дніпра навпроти острова. Скелі складають основу Хортиці, що є нахиленою плитою, яка знижується з півночі на південь. Виходячи на максимальну висоту над поверхнею в північній частині острова та навпроти на правому березі, скелі поступово знижуються на південь, і в центральній частині острова плавно сходять під товщу осадових порід, а далі на південь сильніше занурюються під землю, знов стаючи невидимими. Ще одне місце, де кристалічний щит виходить на поверхню – легендарні Кам’яні могили.

Скелі острова Хортиця

Таким чином, граніти Хортиці є найдревнішими породами на планеті, що збереглись у первинному вигляді, утворившись майже 3 мільярди років тому, а сам острів створився близько 2 мільйонів років тому, відокремившись від лівого берега сучасного Нового Дніпра. Легендарні дніпровські пороги, на жаль, були затоплені при створенні Дніпровського водосховища під час будівництва Дніпровської ГЕС у 30-ті роки ХХ століття. Проте частина скель, що виходять на поверхню посеред ріки, залишилась нижче греблі, і ці скелі можуть розповісти, якими були дніпровські пороги, як з ревом ними спускалась вода, створюючи водоспади й бурхливі потоки… А найдавніші скелі Хортиці та правобережжя збереглись у тому вигляді, в якому й були ще під час зародження нашої планети. Чимало часу знадобилось, щоб створився такий унікальний природно-ландшафтний комплекс, як острів Хортиця. Але сталося так, що тут, у глибокому розламі в гігантській гранітній плиті, сформувалась річка, і, врізавшись у скелясте урвище, розділилась на два рукави, щоб знов з’єднатись в країні казкових плавневих лісів, озер і проток… Багато що змінилось з того часу – плавні майже повністю затоплені водами Каховського водосховища, берегова лінія острова зазнає постійних змін, зникають піщані коси, броди й острівки, виникають нові… Форма острова Хортиця також змінюється, його площа постійно зменшується за рахунок розмивання східного берега. Але тут залишилось безцінне джерело історії, яка розкаже нам про різні епохи та долі, народи й легенди. Народившись майже одночасно з планетою, Хортиця багато про що пам’ятає, а нам лишається тільки знайти, прочитати й усвідомити багатющу історію, що розповість нам легендарний острів.

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Меморіально-туристичний комплекс, розташований в самому серці заповідної природи острова Хортиця

Цікавий факт

У минулому, в часи особливо сильної засухи, острів Хортиця з'єднувався з лівим берегом Дніпра численними піщаними косами, за якими можна було легко потрапити на острів і назад на берег. В даний час такого не спостерігається, тому що рівень води в Дніпрі став на 1.5 метра вище після побудови Каховської ГЕС, а по Дніпру проходить фарватер, який щорічно розчищають.